Skip to main content

Biwakowy sprzęt turystyczny

Wycieczka, biwak, obóz czy wędrówka po górach to nieodłączne elementy życia każdego harcerza. Koniecznie trzeba jednak pamiętać, że wymagają one odpowiedniego przygotowania. Poza planem i zgraną ekipą konieczny jest także odpowiedni sprzęt turystyczny. Każdy, kto wędrował po górach, wie, że system nośny plecaka jest o wiele ważniejszy od kolorystyki, a jego zawartość ocenia się pod kątem przydatności i wagi. Dobrze dobrane buty mogą być podstawą sukcesu wyprawy, natomiast detale, jak np. dokładnie zalaminowana mapa zazwyczaj świadczą o doświadczeniu wędrowca, zdobytym najczęściej w nieprzyjemnych okolicznościach.

Plecak

Podstawą wyposażenia zawsze jest plecak turystyczny. Jego wielkość powinna określać długość wyprawy i możliwości wędrowca. Tych drugich lepiej nie przeceniać, bowiem droga zawsze boleśnie weryfikuje wszelakie ambicje. Każdy model plecaka zaopatrzony jest w system nośny, czyli układ szelek i elementów zapobiegających poceniu się pleców. W wypadku większych plecaków (choć coraz częściej także i tych mniejszych) w skład tego systemu wchodzi także pas biodrowy, który pozwala znacznie odciążyć kręgosłup podczas wędrówki. Jeśli stoimy więc przed wyborem plecaka z pasem biodrowym bądź modelem go pozbawionym, zdecydowanie lepiej wybrać ten pierwszy, nawet gdyby wiązało się to z wyższą ceną. Pamiętajmy, że zdrowia nie da się kupić, a wizyty u fizjoterapeuty mogą w przyszłości znacznie przewyższać koszty plecaka. Warto pamiętać także, że niektóre systemy zmniejszają pojemność plecaka kosztem dobrej wentylacji przestrzeni plecak – ciało. W wypadku letniej wędrówki nierzadko lepiej jednak zrezygnować z kilku rzeczy, które chciałoby się jeszcze spakować i wybrać model, który znacznie zwiększy nasz komfort.

Jak wybrać sprzęt turystyczny, np. plecak?

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest woodoodporność materiału. Niektórzy producenci gwarantują, że ich plecaki nie przemokną w żadnych warunkach. Przy silnych ulewach często dochodzi jednak do niemiłych niespodzianek. Dlatego też część plecaków jest dodatkowo wyposażona w pokrowce przeciwdeszczowe, które są najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Takie pokrowce, leciutkie i po złożeniu malutkie, można też kupić osobno w większości sklepów z akcesoriami turystycznymi.

Dla komfortu wędrówki czy ogólnie noszenia polecamy także zapoznać się z zasadami pakowania plecaka. Warto wiedzieć, jak robić to dobrze.

Latarka

Jeśli wybieramy się w góry lub na kilkudniowy wyjazd, latarka będzie niezbędna! Zaplanować można wszystko, a przeżyć jeszcze więcej. Rzeczywistość nierzadko kpi sobie z naszych planów i stawia przed nami niespodziewane wymagania. Planując wyprawę w góry, zawsze powinno się zakładać spory margines czasu, pozwalający na bezpieczne zejście lub dotarcie do schroniska. W sytuacji, w której wędrówka przedłużyłaby się do godzin wieczornych, lub nawet nocnych, latarka będzie niezastąpiona – zarówno do podążania właściwą drogą, jak i wzywania pomocy.

Wędrowcy zazwyczaj decydują się na latarki montowane na ciele – na wysokości głowy (tzw. czołówka) lub na klatce piersiowej. Taka latarka umożliwia swobodny marsz bez konieczności angażowania jednej dłoni do nieustannego trzymania źródła światła (co przy dłuższej trasie będzie nie tylko niewygodne, ale i męczące).

Zarówno w wypadku wędrówek górskich, jak i kilkudniowych wycieczek polecamy również zabranie ze sobą zapasowych baterii. Wszak przezorny zawsze ubezpieczony.

Buty

Po pierwsze muszą być wygodne!

Na drugim, trzecim i czwartym miejscu znajduje się natomiast wygoda.

Nawet miejskie wycieczki, w obuwiu, które powoduje otarcia i ból mogą się bowiem zmienić w prawdziwe wyzwania. Warto też pamiętać, że buty, które są dla nas wygodne w użytku codziennym, zazwyczaj nie spiszą się w zupełnie innym terenie, np. w górach. Dlatego też nie polecamy sandałów czy adidasów nawet na krótkie górskie wyprawy po niewymagających szlakach. Buty warto także sprawdzić i rozchodzić, zanim wyruszymy w nich na dłuższą eskapadę. Nowiuteńkie sztuki bez wątpienia będą się doskonale prezentowały na nodze, ale mogą wyrządzić nieprzyjemne niespodzianki.

Obuwie należy także dostosować do terenu, w jakim będziemy się poruszali. Na nizinne wyprawy wystarczą nam buty nie zakrywające kostki, w góry stabilizacja stawu skokowego jest natomiast konieczna. Warto zwrócić także uwagę na parametry obuwia – oddychalność i nieprzemakalność, i dostosować je do charakteru oraz okresu wyprawy. Na koniec wracamy jeszcze do wygody. Pamiętajmy, że im lżejszy but, tym wygodniejszy dla całego organizmu. W trakcie wędrówki będzie bowiem trzeba podnieść go tysiące razy.

Odzież

Termoaktywna, nieprzemakalna, przewiewna lub wręcz przeciwnie, zatrzymująca wiatr. Tu znów wszystko rozbija się o charakter wyjazdu. Termoaktywna bielizna sprawdzi się przy wyprawach w chłodniejszym okresie. Przeciwdeszczowa kurtka stanowi swoiste must have każdej eskapady, a od wiatru doskonale chronią ubrania softtshellowe. Na wyprawy nie tylko zimą, ale i w chłodniejszym okresie polecamy też rękawiczki i czapkę. Nie zabiorą one wiele miejsca w plecaku, a mogą się okazać naprawdę przydatne.

Akcesoria

W zależności od charakteru wyprawy, przydatne mogą być takie sprzęty jak namiot, śpiwóry, karimatay, termosy turystyczne, czy też kijki trekingowe. Wybierając namiot, warto kierować się nie tylko jego gabarytami już po rozłożeniu, ale także i wagą złożonego sprzętu. Jeśli decydujemy się na pieszą wędrówkę, w trakcie której swój domek będziemy nosili na plecach, każdy kilogram będzie miał ogromne znaczenie. Podczas pieszych wędrówek zdecydowanie lepiej sprawdzą się namioty jednowarstwowe, gdyż są one po prostu lżejsze i zajmują mniej miejsca po złożeniu. Jeśli jednak spodziewamy się naprawdę wysokich temperatur lub częstych i obfitych deszczy, warto dołożyć nieco ciężaru na plecy i zainwestować w namiot, który składa się z dwóch warstw – moskitiery i tropiku.

Śpiwór

przy jego wyborze najistotniejsze są parametry temperatury, przy jakiej dany model zapewni nam komfort termiczny podczas snu. Kolejną istotną cechą, na którą również należy zwrócić uwagę, jest ciężar śpiwora, z czym najczęściej wiążą się także jego gabaryty.

Karimata

(lub mata samopompująca) zapewnia nie tylko wygodę, ale i komfort termiczny podczas snu na ziemi. W wypadku karimat najlepiej zdecydować się na model oklejony z jednej strony cienką srebrną folią aluminiową. Ta dodatkowa warstwa zapewnia większy komfort termiczny oraz sprawia, że karimata jest mniej podatna na różnego rodzaju uszkodzenia. Wybierając karimatę, należy głównie zadecydować o tym, jak grubej pianki będziemy potrzebowali.

Termos

lub większy kubek termiczny będzie niezwykle istotny podczas wypraw w chłodniejszym okresie. Gorący napój może znacząco wspomóc organizm podczas długiej wędrówki w niesprzyjającej temperaturze. Wybierając termos bądź kubek termiczny, znów pojawia się kwestia wagi. W tym wypadku lepiej jednak wziąć na plecy dodatkowe gramy, które mogą się przełożyć na utrzymanie wyższej temperatury napoju nawet przez kilka godzin więcej, aniżeli w przypadku modelu o gorszych parametrach.

Kijki trekingowe

amatorzy pieszych wędrówek dzielą się na ich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Jedno jest pewne, stawy naszych nóg kochają kijki bez względu na to, do której grupy się zaliczamy. W wypadku doboru kijków najważniejsza jest regulacja ich wysokości. Musi być ona możliwa i na tyle łatwa, żeby można było dopasować swobodnie wysokość kijków zarówno do wchodzenie pod górkę, jak i schodzenie zeń. Po raz kolejny pojawia się także argument wagi. Bez względu na to, czy chwilowo mamy kijki przytroczone do plecaka, czy używamy ich w trakcie całej wędrówki, musimy je nieść, a więc znów „im mniej, tym lepiej”. Poza tym znaczącą cechą różnicującą kijki jest wykończenie rączek, za które trzymamy (dominują wykonane z plastiku bądź korka) tu wszystko zależy od indywidualnych upodobań i preferencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *