Skip to main content

Expired: Harcerski wyjazd na strzelnicę?

Terenoznawstwo opanowane, pionierka na piątkę, samarytanka w małym palcu, a w grach terenowych nie macie sobie równych? Czyli czas na coś nowego, pasjonującego, wciągającego…
Starsi harcerze często szukają nowych wyzwań, chcą zdobywać nowe umiejętności i ciągle poszerzać pole swojego działania. Jeśli jesteś drużynowym, który szuka dla swoich podopiecznych czegoś więcej, może powinieneś się zastanowić nad strzelectwem? Łuki lub nawet broń palna mogą okazać się tym, co pomoże ci tchnąć w drużynę nowego ducha.

Wizyta na strzelnicy może być ciekawym pomysłem zarówno na jednorazową, atrakcyjną zbiórkę, jak i na cykl szkoleniowy, który znacznie podniesie Wasze umiejętności. Wszak wiatrówki, czy pistolety laserowe nierzadko towarzyszą harcerzom w ramach rajdów czy manewrów obronno- technicznych. Naukę strzelania z broni można wprowadzić także jako element zajęć obozowych, przeznaczając jeden dzień letniego wypoczynku drużyny na zajęcia z bronią palną. Zajęcia na strzelnicy bez wątpienia przypadną do gustu zarówno druhom, jak i druhną, a dodatkowa rywalizacja między harcerzami, czy zastępami ubarwi zajęcia.

Colt, Glock, Walther, AK 47, KBKS, – pistolety, rewolwery, strzelby, karabiny. Większość strzelnic oferuje szeroką gamę sprzętu. Jeśli chcecie jednorazowo sprawdzić swoje umiejętności, zakosztować przygody na strzelnicy warto pozwolić harcerzom wypróbować różne rodzaje broni. Zupełnie inaczej strzela się bowiem z pistoletu, aniżeli z karabinu wyborowego. Jeśli jednak chcecie położyć nacisk na naukę strzelania, warto zdecydować się na konkretny typ broni.

Współcześni młodzi ludzie wychowani w klimacie filmów sensacyjnych i gier wideo mogą mieć wrażenie, że strzelanie jest banalnie proste. Tymczasem wymaga ono nie lada umiejętności i wiedzy. Od właściwej postawy strzelca, poprzez celowanie i zwalnianie spustu, cały proces wymaga skupienia i umiejętności. Rozpoczynając przygodę ze strzelaniem warto więc zasięgnąć wsparcia dobrego instruktora.

INSTRUKTOR w tym wypadku jest słowem kluczowym. Pamiętajmy, że strzelanie nie jest zabawą. Broń palna niewłaściwie użytkowana może stanowić ogromne zagrożenie. Dlatego decydując się na zbiórkę czy zajęcia na strzelnicy w trakcie obozu pamiętajmy, aby towarzyszył nam zawodowiec, który nie tylko przeszkoli harcerzy w celnym strzelaniu, ale także zapewni bezpieczeństwo w trakcie zajęć.

Niekiedy bywa tak, że człowiek czegoś zakosztuje i odkryje, że naprawdę się w tym spełnia. Próba zmienia się w pasję. Jeśli wiec pierwsza strzelecka zbiórka pociągnie za sobą następną, a później jeszcze kilka kolejnych, a w Was wciąż będzie niedosyt, wówczas rada drużyny może rozważyć propozycję przekształcenia drużyny w specjalistyczną. Strzelectwo jest jednym z elementów na które nacisk kładą drużyny obronne. Specjalizacja może wnieść nową jakość w działanie drużyny, nadać jej wyrazisty charakter, ale także jasno określić cel poszczególnych zbiórek i etapów harcerskiej pracy. Poza tym bez wątpienia ułatwia nabór, przyciągając młodych ludzi atrakcyjnymi zajęciami.

Ps. Kilka wskazówek na dobry początek:Strzał najlepiej oddać w trakcie wydechu, spust naciskamy powoli, równomiernie, niech moment wystrzału będzie bezwiedny. Celując najlepiej wymierzyć nieco wyżej i powoli opuszczać broń w dół. Każda broń wyposażona jest w przyrządy celownicze, na których strzelec powinien skupić wzrok w momencie oddawania strzału.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *