Skip to main content
zimowa wyprawa harcerska

Jak się przygotować do zimowej wyprawy górskiej?

Zimą w góry? Czemu nie! Szlaki mogą być pięknie zaśnieżone, widoczność w mroźnym powietrzu zazwyczaj jest o wiele lepsza, a satysfakcja z zimowego wejścia jeszcze większa. Dodatkowo na szczycie, czy też w trakcie schodzenia można się świetnie pobawić wykorzystując np. jabłuszka do zjeżdżania. Zanim jednak zdecydujemy się wyruszyć na szlak zimą lub zabrać ze sobą swoich harcerzy musicie się bardzo dobrze przygotować. Pamiętajcie, że zimą warunki w górach (nawet tych najniższych) są o wiele trudniejsze!.

Po pierwsze więc – dobry ubranie!

Podstawa to wodoodporne, ciepłe buty na grubej podeszwie, które nie będą się ślizgały w trakcie podejścia (lub raki, jeśli idziemy w wyższe góry). Do butów warto włożyć ciepłe skarpety trekingowe. Pamiętajcie jednak, żeby w bucie nie było zbyt ciasno, bo wtedy łatwiej o odmrożenia. Nie polecamy więc ubierać np. dwóch par skarpetek. Poza dobrymi butami i skarpetkami warto wyposażyć się w bieliznę termoaktywną. Damska, jak i męska bielizna termoaktywna to getry i koszulki wykonane ze specjalnych materiałów, które zapobiegają szybkiej utracie ciepła. Kolejna warstwa to męskie lub damskie spodnie trekingowe. Dobrze dopasowane i wygodne ułatwiają wędrówkę, a przy zimowych wejściach dobrze zaopatrzyć się w wersję wodoodporną. Na górę polecamy zimowe bluzy lub polary (jako kolejną warstwę na bieliznę termoaktywną), a na samą górę oczywiście ciepłą kurtkę. W kwestii kurtki, jeśli nie mamy modelu woodoodpornego, warto zabrać ze sobą jeszcze pelerynę lub cienką kurtkę przeciwdeszczową, która zapewni nam ochronę przed padającym śniegiem. Na samym końcu zostają jeszcze najmniejsze, jednak zimą niezwykle ważne części garderoby — szalik, czapka i rękawiczki. W wypadku tych ostatnich także warto zainwestować w wodoodporny model. Ponadto proponujemy spakować do plecaka dodatkową parę rękawiczek, które mogą być niezastąpione np. w wypadku zgubienia, czy też przemoczenia pierwszej pary. W kwestii rękawiczek, podobnie jak i skarpetek nie warto też ubierać rąk zbyt ciasno.

Dobrze ubrani? Super pamiętajcie jeszcze o dodatkowym sprzęcie.

Kijki trekingowe mogą zdecydowanie pomóc przy wchodzeniu, jak i schodzeniu w śliskim terenie. Oczywiście jeszcze lepiej nadają się do tego raki, jednakże nie jest to tak powszechny sprzęt, jak kijki. Kolejnym koniecznym elementem wyposażenia, podczas zimowej wycieczki, powinien być termos lub kubek termiczny z ciepłym napojem. Pamiętajcie też, aby zabrać ze sobą mapę, koniecznie zalaminowaną, żeby nie zniszczył jej padający śnieg. Nie zapomnijcie też o latarce i dodatkowej parze baterii do niej, nawet jeśli planujecie zejść jeszcze przed zachodem słońca. Góry są nieprzewidywalne, dlatego też zawsze musicie być dobrze wyposażeni.

Dobrze ubrani? Świetnie wyposażeni? Ekstra, zostaje jeszcze jedno- czy jesteście przygotowani?

Po pierwsze wiedza! Pamiętajcie, że decydując się na wyjście w góry, musicie być obeznani ze szlakiem. Planując wędrówkę, koniecznie trzeba dobrze zaplanować trasę i czas, jaki będzie potrzebny do jej pokonania. Pamiętajcie, że zimą wcześniej robi się ciemno, a planowane na mapach czasy przejścia zazwyczaj są podawane dla letnich przemarszy. Idąc zimą, po zaśnieżonym szlaku czas przejścia może być nawet dwukrotnie dłuższy! Poza tym lepiej nie wybierać się zimą na szlak, którego nie poznało się latem. Nieprzetarty szlak niczym nie różni się od innej części lasu czy polany, a znaki na drzewach także mogą być przyprószone śniegiem, a tym samym niewidoczne. Dlatego też zimą na szlaku o wiele łatwiej się zgubić! I tu pojawia się kolejna rzecz, którą musicie wiedzieć i mieć — kiedy coś pójdzie nie tak, nie bójcie się prosić o pomoc. Telefon alarmowy do GOPRU to 601-100-300!

Dobrze ubrani, dobrze spakowani, wszystko zaplanowane, sprawdzone i przeliczone? No to w drogę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *