Skip to main content

Kolonie dla dzieci przepisem na najlepsze wakacje

Każdemu należy się najlepszy odpoczynek po całorocznej pracy – dzieciom również, a nawet – tym bardziej! W przypadku dzieci lato to także okazja do kontrolowanej rozłąki z rodziną – świetna okazja do tego, by się usamodzielnić. Jest to niezwykle istotne w budowaniu osobowości dzieci, dojrzałości i wiary w siebie. Tu na obozie dziecko musi poradzić sobie bez mamy i taty, musi nauczyć się rozmawiać z innymi osobami, z panią wychowawczynią, musi nauczyć się rozwiązywać problemy i konflikty. To cenna nauka i umiejętności przydatne w życiu. Warto wysłać dziecko na kolonie dla dzieci, bo nic innego nie zapewni takich doświadczeń.

 Lato na koloniach to:

 • nowe znajomości
 • budowanie wiary w siebie
 • uczenie się samodzielności
 • zabawa bez kontroli mamy i taty
 • obecność w nowym, ciekawym miejscu
 • poznanie nowych dziedzin, aktywności, gier
 • czasem zbudowanie przyjaźni na całe lata
 • opalenizna z plaży i beztroskich zabaw na piasku.

Na kolonie dla dzieci mogą zapisywać się dzieci już od szóstego roku życia. Są grupy maluszkowe, młodsze, średnie i starsze – każde dziecko i młodzież znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Dla najmłodszych maluszków są obozy rodzinne, a także tematyczne kolonie dla dzieci: bajkowe, ze zwierzątkami, detektywistyczne, fantastyczne, ogólnosportowe, plastyczne czy nawet językowe.

Ile trwa obóz?

Maluszkowe kolonie dla dzieci trwają zwykle od sześciu do dziesięciu noclegów, są organizowane w przyjaznych obiektach, a grupy są małe, liczące do dziesiątki dzieci. Panie opiekunki i instruktorzy wybierani do tej pracy muszą przejść restrykcyjne rekrutacje i spełnić wiele wymogów, ale przede wszystkim są sprawdzeni i pasjonujący się pracą z maluchami. Często też mają przygotowanie pedagogiczne lub psychologiczne.

Wakacje mają być beztroskie!

Czy kolonie dla dzieci są tym, co odpowiadać będzie każdemu dziecku? Na pewno nie, ponieważ są dzieci, które jeszcze nie osiągnęły dojrzałości na tyle, by wypoczywać bez mamy i taty. Są ośmiolatki, które na kolonie dla dzieci jadą już trzeci raz, a są ośmiolatki, które za nic w świecie nie spędzą jeszcze nocy poza domem i muszą dojrzeć jeszcze rok, dwa, a czasem i więcej, by umieć cieszyć się z wyjazdu na obóz. Decyzja należy do rodziców, bo to oni najlepiej znają swe dziecko. Zazwyczaj każda mama i tata wiedzą dokładnie, czy ich dziecko w wieku siedmiu czy ośmiu lat może już pojechać samo lub z koleżanką na kolonię (https://www.kogis.pl/tematyki-kolonii/survivalowe/).

Wakacje mają być beztroskie, wesołe, to ma być naprawdę szczęśliwy czas, pełny nowych przygód, wyzwań, pełne ciekawych ludzi, nowych przyjaźni. Na taki wypoczynek każde dziecko zasługuje, a każdy organizator ma obowiązek go zapewnić.

Gdzie tu pojechać?

Kolonie dla dzieci są bardzo różne. Tematyk wyjazdów jest mnóstwo, każde dziecko może wybrać coś dla siebie, a miejsc organizowania tych pobytów także jest sporo. Są to jednak głównie:

 • kolonie nad morzem
 • kolonie nad jeziorami
 • kolonie w górach.

Każde z nich mogą być świetnie spędzonym czasem, warto dobrać jeszcze ciekawą tematykę odpowiadającą zainteresowaniom dziecka. Plastyka, muzyka, języki, sport, motoryzacja, sztuka czy nauka – dziedzin i tematów jest tak wiele, że nie sposób ich wszystkich wymienić.

A może “bez tematu” – czyli zwykła kolonia dla dzieci?

Ciekawe są też ogólne obozy bez żadnego tematu, oferujące po prostu aktywny wypoczynek w ciekawym miejscu i ładnym ośrodku – warto wybrać takie kolonie dla dzieci, jeśli nasza pociecha nie ma bardzo sprecyzowanych zainteresowań. Takie ogólne obozy są też zwykle wszechstronne – dzieci mają po trochu różnych zajęć, od sportu, poprzez sztukę, przygody, rajdy, zabawy i wycieczki. Takie kolonie dla dzieci są najlepszym przepisem na wakacje dla młodszych dzieci, gdyż to właśnie młodsi często jeszcze nie mają swoich hobby czy bardzo ukierunkowanych zainteresowań.

Wakacje już niedługo – pora pomyśleć o wyborze najlepszych kolonii dla dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *