Skip to main content

Kubki termiczne

Jaki jest najlepszy kubek termiczny i gdzie można go zdobyć? Dlaczego markowe produkty są „podejrzane” i na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdziliśmy dla Ciebie jak długo Twój napój w kubku będzie gorący i poparzyliśmy sobie języki. Zobacz, co odkryliśmy.

Kubek jaki jest, każdy widzi, ale ważne jest też to czego nie widać. A w przypadku kubków termicznych, niewidoczne jest wręcz najważniejsze.
Kluczową funkcją kubka turystycznego jest jego możliwość utrzymania ciepła, i ewentualnie zimna, w swoim wnętrzu.
Kolor czy wygląd w tym przypadku schodzą na drugi plan. Sprawdziliśmy dla Ciebie, gdzie i jaki kubek termiczny kupić, żeby mieć dostęp do gorącego napoju nawet po kilkunastu godzinach.

 

Reklama

Co mówią producenci?

Zdecydowana większość kubków w swojej specyfikacji nie ma nawet słowa o właściwościach termicznych. To zastanawiające w przypadku produktu, którego główną funkcją jest właśnie utrzymywanie temperatury.

Z reguły opis kubka zawiera nic nie znaczące stwierdzenia typu:

  • „długo utrzymuje ciepło”
  • „ciesz się ciepłym napojem przez długi czas”
  • „gorący napój przez kilka godzin”
  • „utrzymuje temperaturę do kilkunastu godzin” itd.

Żaden z powyższych opisów nie jest konkretną informacją. Bo co to znaczy, że napój jest ciepły, czy gorący? A czy kilka godzin to 8, 9 czy może 3.

Widząc taki rodzaj opisu automatycznie powinieneś włączyć czerwoną lampkę ostrzegawczą i zastanowić się po raz kolejny, czy ten produkt jest warty uwagi.
Niestety właśnie takiego rodzaju opisy najczęściej widnieją na opakowaniach kubków termicznych, również „uznanych” producentów.

 

Co mówią fakty?

Postanowiliśmy sprawdzić, co to znaczy, że napój jest gorący, ciepły itd. Przeprowadziliśmy badanie „naukowe” z użyciem zaawansowanego sprzętu pomiarowego (t.j. termometru, kubka i napoju).

Kiedy wlewasz do kubka gorący, zalany wrzątkiem napój ma on około 80-90° Celsjusza. Oczywiście to za dużo, żeby napić się takiego płynu. Dlatego pierwsze próby smakowe podjęliśmy przy temperaturze 73 i 65 stopni – właśnie wtedy poparzyliśmy sobie języki. Zdecydowanie odradzamy pić tak gorące płyny.

Przy 60°C zdołaliśmy zrobić 1-2 małe łyczki napoju, ale większa ilość mogłaby skończyć się poparzeniem. Minęło kilka kolejnych minut, a nasz napój osiągnął temperaturę 55°. W dalszym ciągu mogliśmy kosztować płynu tylko mikro łyczkami. Przy tej temp napój jest zdecydowanie gorący.

50 stopni Celsjusza dało możliwość zrobienia 1-2 dużych łyków, a przy 45°C napój można pić ciągiem, ale dalej jest on ciepły. Jest to też graniczna temperatura jaką bylibyśmy w stanie uznać za oznakę „utrzymania ciepła”.

Wykonaliśmy jeszcze dwa pomiary: 40° – napój był „nijaki”, ani ciepły, ani chłodny, generalnie raczej nieprzyjemny w odczuciu; 35° – napój „letni” zdecydowanie nie ciepły, ale też nie zimny, przyjemny.

Podsumowanie eksperymentu przedstawia poniższa grafika.

temperatura-napojow-do-picia

 

Z taką poszerzoną wiedzą mogliśmy rozpocząć poszukiwanie najlepszych kubków termicznych. Trafiliśmy na sklep, który testuje właściwości termiczne swoich produktów BRAWO!
Dzięki temu, zaoszczędziliśmy ogromne ilości czasu i pracy. Wszystko podano nam na tacy na przejrzystym wykresie termicznym.

TERMOKUBKI.com.pl – sklep z testami termicznymi kubków

Uwaga: próżno szukać w tym sklepie najpopularniejszych marek kubków, których właściwości termiczne często nie są adekwatne do wysokich cen.

 

Jak więc wybrać porządny kubek termiczny?

Jedna z opcji to polecenie zaufanej osoby. Jeśli Twój znajomy, czy znajoma korzysta z danego kubka i może Ci go polecić, jest to najlepsza opcja.

Jeśli jednak chcesz porównać większą ilość produktów i wiedzieć konkretnie, jak długo Twój napój będzie gorący, czy zimny, to zdaj się na testy termiczne kubków.

 

Najlepszy kubek? Przetestowany!

Z pośród przetestowanych kubków z oferty termo-kubki wyszukaliśmy dwa, które mają najlepsze parametry. Poniżej ich specyfikacja.

Kubek termiczny 440ml OUTER 

outer

 

Kubek termiczny 330ml T-READY i 450 ml T-READY MAX (mają bardzo podobne parametry)

t-ready

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *