Skip to main content

Poznaj uroki Kotliny Kłodzkiej bez tłoku!

Są takie miejsca w Polsce, które mają do zaoferowania cały ogrom turystycznych atrakcji, ale wciąż przez wielu pozostają nieodkryte. Te już turystyczne, ale jeszcze spokojniejsze zakątki mogą jeszcze zaoferować dogodne warunki do prawdziwego relaksu, spokojnego wypoczynku i ucieczki od codzienności (z korkami, życiowym pędem i tłumem ludzi dookoła). Te turystyczne perełki warto odkryć, zanim zrobią to wszyscy inni, bo bez wątpienia wiele z nich już w najbliższym czasie stanie się o wiele bardziej turystyczna, ale przez to zdecydowanie mniej spokojna.

Tajemnicza kotlina kłodzka

Do listy takich zakątków Polski bez wątpienia można zaliczyć Kotlinę Kłodzką. W okresie zimowym jest to już region bardzo turystyczny. Bez wątpienia każdy miłośnik jazdy na nartach czy snowboardzie zna kompleks narciarski Zieleniec, którzy każdej zimy przyciąga tłumy miłośników białego szaleństwa. Kotlinę Kłodzką warto jednak odwiedzić nie tylko zimą. To niezwykle urokliwe miejsce ma do zaoferowania wiele atrakcji, a nie jest jeszcze aż tak oblegane przez turystów, jak najbardziej znane zakątki Polski, choć spokojnie może z nimi konkurować. Letni wypoczynek nad rzeką, piesze wędrówki po okolicznych górach, pięknych bez względu na porę roku, czy liczne atrakcje i zabytki bez wątpienia uatrakcyjnią wypoczynek zarówno w rodzinnym gronie, jak i wśród przyjaciół. 

Miejsce idealne

Wszystkim szukającym dogodnego miejsca, z którego można dotrzeć do licznych perełek Kotliny Kłodzkiej, polecamy miejscowość Szczytna, leżącą w malowniczej dolinie pomiędzy Górami Stołowymi i Górami Bystrzyckimi. Kiedy już mowa o górach, to nie sposób wręcz nie wspomnieć o Parku Narodowym Gór Stołowych. Jest to jeden z mniejszych polskich parków narodowych, jednak jego atrakcyjność jest niepodważalna. Błędne Skały, czy najwyższe w okolicy wzniesienie – Szczeliniec Wielki to dwa obowiązkowe punkty każdego turysty zwiedzającego okolicę. W wielkim błędzie będzie jednak ten, kto uzna, że atrakcje Gór Stołowych ograniczają się do tych najbardziej znanych punktów. Całe pasmo usiane jest bardziej lub mniej wymagającymi szlakami, tak więc zarówno zaprawieni w bojach miłośnicy górskich wędrówek, jak i rodziny z dziećmi znajdą idealne dla siebie trasy prowadzące przez niezwykłe krajobrazy (szczególnie jesienią, kiedy górskie zbocza pokrywają się całą gamą ciepłych barw). 

Co po trudach górskiej wędrówki?

Odpoczynek nad szemrzącym potokiem. Przez Szczytną przepływają Bystrzyca Dusznicka, dopływ Nysy Kłodzkiej oraz lewy dopływ samej Bystrzycy, Kamienny Potok. Natomiast po regeneracji sił proponujemy około 45 minutowy spacer z centrum Szczytnej, który doprowadzi nas do Zamku Leśna, monumentalnej, neogotyckiej budowli wspaniale wkomponowanej w otaczające ją skały. Zamek został wzniesiony na liczącym 589 m n.p.m Szczytniku w latach 1831–1837 przez ówczesnego właściciela miejscowości, majora i hrabiego Leopolda von Hochberg. Zamek aktualnie można zwiedzać. Choć stosunkowo młody, Zamek Leśna, zbudowano go na wzór średniowiecznego zamku obronnego, tak więc odwiedzający go turyści mogą zobaczyć zarówno suchą fosę, jak i mury obronne, a we wnętrzu budowli czeka na nich m.in. sala rycerska. Nieopodal zamku znajduje się także niezwykle malowniczy punkt widokowy. Po zwiedzaniu monumentalnego dzieła ludzkich rąk można więc nacieszyć oczy i duszę niezwykłościami przyrody. 

Ogrom atrakcji

W okolicy Szczytnej znajduje się także wiele szlaków rowerowych, które mogą zaprowadzić turystów zarówno do ciekawych zabytków, jak np. figury św. Nepomucena z 1711 r., czy też niezwykłych przyrodniczych miejsc. Amatorzy sportu, jak i najmłodsi turyści bez wątpienia zachwycą się także Centrum Sportu, Aktywnego Wypoczynku i Rehabilitacji Ruchowej im. Ks Benedykta Narlocha w Szczytnej. Jest to znany w skali europejskiej ośrodek w skład którego wchodzą m.in. plac zabaw, trzy boiska ze sztuczną nawierzchnią,  park linowy ze ścianką  wspinaczkową, siłownia plenerowa i Pump Track. Ponadto w centrum znajduje się unikatowy skate plaza z torem do nauki jazdy na wózkach inwalidzkich, a w sezonie zimowym także lodowisko. 

Szczytna jest więc idealnym miejscem wypoczynku zarówno dla osób szukających ciszy, spokoju i kontaktu z przyrodą, jak i miłośników aktywnego wypoczynku. Okoliczne góry umożliwiają zarówno krótkie wycieczki, jak i całodniowe wędrówki, a ukryte w nich skarby, jak np. Błędne Skały bez wątpienia będą niezapomnianą przygodą  zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych podróżników. Nie brakuje zabytków i atrakcji dla dzieci, a zimą nie zabraknie miejsc do białego szaleństwa i to nie tylko na Zieleńcu, od którego zaczęliśmy tę przygodę. 

Gdybyśmy mieli polecić jedno konkretne miejsce noclegowe w tym urokliwym zakątku Polski, to bez wątpienia byłyby to apartamenty Jaskółczy Zakątek (https://apartamentyszczytna.pl). Nocleg w tej lokalizacji będzie niezwykle komfortowy, a połączenie go wraz z podpowiedzianymi wyżej atrakcjami złoży się na niezapomniany wyjazd. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *