Skip to main content

Przygotowanie do wypraw zimowych – niezbędne wyposażenie

Niska temperatura, silny wiatr i opady to, oczywiście poza wysokością, główni przeciwnicy, których trzeba pokonać w trakcie zimowych wypraw górskich. Aby pokonać wysokość i zwały śniegu niezbędne jest dobre przygotowanie kondycyjne. Dobry sprzęt to natomiast warunek udanej walki z warunkami atmosferycznymi. Jak więc dobrze ubrać się w góry? Ciepło, wodoodpornie i w tkaniny które nie przepuszczają wiatru. Teoretycznie proste, wybór jednak wcale nie jest oczywisty.

Kurtka to podstawa, a podstawą kurtki jest jej wypełnienie. Mamy tu do wyboru albo naturalny puch, albo wypełnienie z materiałów syntetycznych. Puch jest o wiele cieplejszy, jednak jest on bardzo wrażliwy na wilgoć, przez którą może tracić właściwości. Istnieją co prawda kurtki puchowe uszyte z wodoodpornych materiałów, jednak pamiętajmy, że wilgoć w otoczeniu pochodzi nie tylko z opadów w postaci śniegu lub deszczu, ale też z naszego potu, a przecież podczas wspinaczki o zapocenie się nie jest trudno. Na ciężką wędrówkę polecamy więc bardziej kurtki z wypełnieniem syntetycznym. Puchówka, jako leciutka i zajmująca mało miejsca może natomiast trafić do plecaka i okazać się niezastąpiona podczas postojów lub biwaku. Poza wypełnieniem warto też zwrócić uwagę materiał zewnętrzny, którego parametry określają wodo i wiatroodporność. Im lepsza membrana, tym cieplej.

Dobre kurtki przeznaczone do zimowych eskapad górskich cechują także przemyślane dodatki. Szczelny i zapewniający ciepło kaptur może się okazać niezbędny podczas wyprawy. Warto również zwrócić uwagę na zamek i kieszenie. Zarówno jedno, jak i drugie powinno być tak uszyte, aby obsługa, nawet w grubych rękawicach, była bezproblemowa. W kwestii zamków warto zwrócić także uwagę na to, czy są one dodatkowo zabezpieczone kolejną warstwą materiału zapinaną np. na rzepy lub napy. Sam zamek często jest bowiem słabym ogniwem kurtki, przez który może się przedostawać wiatr lub woda, co znacznie zmniejsza właściwości termiczne kurtki. Przydatnym elementem jest także wzmocnienie materiału z tyłu, które pozwala swobodnie usiąść na śniegu, jak również wewnętrzne wstawki, które w takiej sytuacji zapobiegają przedostawaniu się śniegu pod kurtkę.

Wybierając spodnie trekkingowe na górskie, zimowe wyprawy musimy przede wszystkim sprawdzić właściwości materiału, z którego są one wykonane. Wygoda to podstawa. Spodnie, które będą krępowały nasze ruchy, mogą bowiem znacznie utrudnić wyprawę. Na zimowe wędrówki polecane są natomiast spodnie softshellowe, których właściwości zatrzymywania wiatru znacznie pomagają w zachowaniu pożądanej temperatury ciała. Pod takie spodnie warto ubrać termoaktywne getry. W kwestii materiału należy też zwrócić uwagę także na jego grubość, która jest wyrażana w g/m kw. Im więcej gram, tym cieplejsze spodnie (ale też cięższe).

Pamiętajmy, że dobierając zimowy sprzęt, musimy się liczyć z tym, że im cieplejszy, tym cięższy. Na termoizolacji lepiej jednak nie oszczędzać, bowiem zimą w górach nietrudno o załamania pogody, czy też inne nieprzewidziane zdarzenia (jak chociażby zgubienie się), a do hipotermii może dojść nie tylko na dużych wysokościach. Wybierając sprzęt, możemy więc decydować nie tylko o powodzeniu wyprawy, ale także i o własnym zdrowiu, a nawet życiu.

W przygotowaniu się do wypraw górskich i nie tylko pomoże sklep E-Pamir, w którym nie tylko zaopatrzycie się w niezbędny sprzęt, ale też poczytacie o sprzęcie i akcesoriach. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *