Skip to main content

Harcerskie ognisko o przyjaźni

Ognisko harcerskie na temat przyjaźni najlepiej rozpocząć gawędą właśnie o przyjaźni lub kuźnicą na ten temat (zasady kuźnicy i przykładowe frazy znajdziesz na tym blogu w kategorii „kuźnica”). Jeśli mamy dużo czasu możemy zarówno opowiedzieć gawędę, jak i przeprowadzić kuźnicę. Kolejny etap to rozdanie uczestnikom kartek papieru – minimum formatu A4. Na pierwszej stronie każdy musi graficznie przedstawić własne oczekiwania względem swojego przyjaciela (np. ma duże uszy, bo musi mnie ciągle wysłuchiwać, a ja się lubię komuś wygadać, albo też, musi mieć wielkie serce, bo ja jestem strasznie okropna i musi mieć mnie czym kochać itp. ). Po skończeniu rysunków wszyscy, lub ochotnicy pokazują i objaśniają swoje dzieła.

 

Trzecia część minimalnie odbiega od głównego tematu, ale tylko minimalnie. Chodzi w niej bowiem o to, żeby zwrócić harcerzom uwagę na miłe słowa. Warto pamiętać, że powiedzenie komuś nawet drobnostki w sympatyczny sposób może oznaczać dla drugiej osoby bardzo wiele, a poza tym każde miłe słowo sprawia przyjemność. Dlatego też teraz każdy uczestnik ogniska musi na kawałku kartce (minimum A5) napisać swoje imię i przykleić ją sobie na plecach. Dalsza cześć zadania polega na tym, że każdy musi na kartce każdego innego harcerza napisać przynajmniej jedno miłe zdanie na jego temat (zwróćmy jednak uwagę harcerzom, że lepiej, żeby nie były to uniwersalne zdania, jakie pasują do każdego, jak np. jesteś ok, tylko żeby niosły w sobie naprawdę informację dotyczącą tej konkretnej osoby). Może to być stwierdzenie, za co ją lubimy, podziękowanie za coś lub cokolwiek innego, byle sympatycznego.

Reklama

 

Na koniec warto pozwolić ochotnikom werbalnie podziękować swoim przyjaciołom. Niech każdy kto chce opowie wszystkim o swoim przyjacielu, podziękuje mu za to że po prostu jest, albo za cokolwiek, co ów przyjaciel dla niego zrobił. Może to dotyczyć zarówno przyjaciela, który siedzi teraz przy tym kręgu ogniskowym, jak i takiego, który jest gdzieś daleko. Ważne, aby nikogo do tej wypowiedzi nie zmuszać. Tego rodzaju tematy dotykają bardzo osobistej sfery i każdy powinien powiedzieć tylko tyle, na ile sam ma ochotę, a jeśli nie ma jej w ogóle, to nie zmuszajmy go do wypowiedzi.

 

W trakcie warto także zaśpiewać parę piosenek nawiązujących do przyjaźni, jak np. moi przyjaciele, czy hej przyjaciele. Wszak na harcerskim ognisku piosenek zabraknąć nie może.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *