Skip to main content

Mundur harcerski kiedyś i dziś

Mundur harcerski nie jest zwykłym ubraniem. Nie jest on „ubraniem sportowym”, aczkolwiek jest przystosowany do „życia w polu” i do wycieczek; nie jest on strojem, w którym może być komuś mniej lub więcej „ładnie”.
Mundur harcerski jest wyrazem naszej świadomej woli przynależenia do organizacji. Jest uzewnętrznieniem tych cech duchowych, których zespół przede wszystkim stanowi harcerkę. Jest dalej mundur wyrazem łączności gromady, wyrazem braterstwa, jest jednolity i na tej jednolitości polega jego piękno, które jest pięknem zbiorowości, a nie jednostki. Jest wreszcie wyrazem karności. Bo mundur musi być według przepisu, według rozkazu, musi wykazywać nasz stopień w organizacji i rodzaj służby. Dbałość o mundur wyraża się w dążeniu, by on był ściśle „przepisowy”, estetyka jego polega na gromadnem powtórzeniu.
Jest on żołnierski i rycerski zarazem: żołnierski – bo wyraża służbę; rycerski, bo nas zobowiązuje, jak pas i złote ostrogi!
– Taki zapis dotyczący umundurowania widnieje w wydanej w 1934r! książce pt. Organizacja harcerek. Drużyna Harcerska. Gromada Zuchowa. opracowanej przez wydział organizacyjny Głównej Kwatery Harcerskiej ZHP.

A czym dziś jest mundur dla Ciebie? Niech każdy chętny wypowie się w tej kwestii. Fajnie, gdyby nawiązała się z tego prawdziwa dyskusja)

[ pytanie pomocnicze, jakie prowadzący może zadać:
Czy mundur jest dla Was powodem do dumy? Co czujesz, kiedy zakładasz mundur? Czy ktoś z Was krępuje się / wstydzi pokazując się publicznie w mundurze, czy lubicie chodzić w mundurach itp. ]

Reklama

2 myśli na temat “Mundur harcerski kiedyś i dziś

  1. czym jest mundur harcerski oto jest pytanie.ma magiczna moc.mysle ze kazdy zuch czy harcerz nosi go dumnie i nie wstydzi sie.mundur to zaszczyt.ja jestem naucz.muzyki i harcerzem a od swoich uczniów co naleza do harcerstwa prosze by na lekcji byli w mundurach a takze jak robie preglady klasowe/występy/ja ze swych szkolnych lat pamietam ze 2 razy w tyg.dla harcerzy był dzien mundurowy w szkole i poza szkola/na zajeciach poza szkolnych nalezało byc w mundurze./teraz tego sie nie praktykuje a szkoda dzis tylko na DMB i na 11listopada.pozdrawiam wszystkich z harcerskim pozdrowieniem czuwaj pwd jerzy naucz.muzyki piszcie do mnie skaucik15@wp.pl

  2. dzis pojawienie sie w harcerskim mundurze wywoluje smiech ze to obciach i kpiarstwo. dziwne dlaczego to jest.kiedys w szkole w harcerstwie byl ustalony dzien mundurowy i kazdy harcerz czy zuch musial byc raz w tygodniu w mundurze.takze na zajeciach poza szkolnych.nie bylo obchodzone dzien mysli braterskiej ani 11listopada.bo to byla komuna.ale sa tez wyjatki ze harcerza traktuje sie z powazaniem.uwazam ze kazdy harcerz czy zuch powinien sie czesciej pojawiac w mundurze ale nie dla reklamy harcerstwa.pozdrawiam pwd jerzy.czuwaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *