Jest to propozycja zbiórki dla harcerzy, którzy mają po raz pierwszy kontakt z harcerskimi szyframi.
1. O.R.Z.
2. Wyjaśnienia zasady szyfru GA – DE – RY- PO – LU – KI
Szyfrowanie tym sposobem polega na zamianie liter z wykorzystaniem powyższych sylab. Jeśli wiec chcemy zapisać literę G piszemy tą, która widnieje obok w tej samej sylabie – czyli A. Jeśli natomiast chcemy zaszyfrować U piszemy L, zamiast P -> O, a w miejsce R -> Y. Jeśli natomiast chcemy zaszyfrować literę, której nie ma wśród sylab tego słowa, to zapisujesz ją normalnie Z ma więc postać Z a X jest po prostu X 😉
Spróbujmy:
Namiot – NGMKPT
Harcerz – HGYCDRZ
Obóz – PBPZ
Podobnie rzecz sie ma w przypadku innych szyfrów sylabowych, jak np. PO – LI- TY- KA- RE – NU, MA-LI – NO – WE – BU – TY, czy MO – TY – LE – CU – DA – KI
3. Zaszyfrowana piosenka
W zależności od ilości harcerzy na zbiórce dzielimy ich na małe grupy, lub polecamy pracę w zastępach. Harcerze wspólnie wybierają ulubioną piosenkę i w swoich zastępach szyfrują jej fragment za pomocą jednego z wyżej podanych szyfrów.
np. Gazkl syrcoti petnkl z wmend….
Po zaszyfrowaniu próbujemy zaśpiewać kawałek piosenki w nieco odmienionym brzmieniu.
4. Szyfr czekoladka
Powyższy rysunek przedstawia graficzny zapis liter. Chcąc zaszyfrować którąś z nich rysujemy daną „Kostkę czekolady” stawiając kropkę bliżej tej krawędzi, przy której jest dana litera. Chcąc zapisać T U Y lub W rysujemy dzióbek, a dla zapisania Z malujemy kółko.
Tak więc zaszyfrowane tym sposobem słowo Harcerka będzie wyglądało następująco:
5. Tajna wiadomość
Każdemu harcerzowi dajemy polecenie zaszyfrowania za pomocą czekoladki kilku zdaniowej wiadomości do kolegi. Następnie harcerze wymieniają się między sobą i odczytują otrzymane listy.
6. O.Z.Z
to bardzo fajne i pomocne 🙂
Ale tam chyba jest błąd, zaszyfrowana HARCERKA ma dwie literki K
Niczego nie rozumiem!