Skip to main content

Konspekt: Jak poprawnie spakować plecak?

Zadanie dla każdego uczestnika zbiórki:

Zabierz ze sobą 10 najpotrzebniejszych rzeczy na 3 dniowy biwak.

 

Reklama
 1. O.R.Z
 2. Na początku każdy z harcerzy omawia przedmioty, które jego zdaniem są konieczne podczas3 dniowego biwaku.Moja propozycja:
 • plecak
 • wygodne buty
 • ciepłe ubranie
 • kurtka przeciwdeszczowa
 • śpiwór
 • karimata
 • zapałki
 • nóż
 • bielizna na zmianę
 • mapa
 1. Następnie wszyscy razem próbujemy z przyniesionych rzeczy wybrać 10 tych najważniejszych
 2. piosenka „wędrowiec”
 3. Omówienie zasad właściwego pakowania śpiwora – pamiętamy, że śpiworów nie należy zwijać. Przy pakowaniu go, po prostu wciskamy jego poszczególne kawałki do worka kompresyjnego. Zwijanie śpiwora zawsze w ten sam sposób spowoduje, że puch, czy też inna zawartość, będą nierównomiernie rozłożone – uciekną nam z tych fragmentów, w których śpiwór zawsze będzie złożony.
 4. Omówienie prawidłowego pakowania plecaka:
 • rzeczy najcięższe zawsze układamy jak najbliżej pleców.
 • Przedmioty często potrzebne w trakcie wędrówki, jak np. mapa, czy kompas wkładamy do bocznych kieszeni, tak, aby dostęp dni nich nie był utrudniony.
 • Ubrania w plecaku zazwyczaj bardzo się gniotą, aby tego uniknąć można je zwinąć w rulon. Szczególnie dobrze sprawdza się to w wypadku spodni czy T-shirtów.
 • Małe przedmioty najlepiej dodatkowo spakować w woreczki, tak żeby ich nie pogubić i nie zniszczyć
 • Nie należy marnować miejsca. Jeśli np. przenosimy menażkę, warto w jej wnętrzu umieścić jakieś mniejsze elementy garderoby.
 • Ciężkie rzeczy, z których korzysta więcej osób, np. namiot można podzielić między kilka osób. Dzięki temu nikt nie dźwiga nadmiernego ciężaru.
 • Pas biodrowy i paski ściągające są bardzo ważne. Ten pierwszy pomoże Ci łatwiej uporać się z ciężarem, przenosząc go z ramion na biodra. Ważne więc, aby pas był zapięty na właściwej wysokości. Paski ściągające natomiast należy możliwie mocno dociągnąć, dzięki czemu zapobiegamy przemieszczaniu się przedmiotów.
 • Pokrowiec przeciwdeszczowy na plecak może być bardzo przydatny. Nawet, jeśli dysponujemy plecakiem z materiału przeciwdeszczowego, przy intensywnych opadach może się okazać, że woda przedostała się przez zamki czy szwy.
 1. Teraz każdy indywidualnie, lub w małych grupach próbuje spakować swój plecak
 2. Piosenka „No i w góry”
 3. O.Z.Z

 

Jedna myśl na temat “Konspekt: Jak poprawnie spakować plecak?

 1. Aż mi się przypomniało, kiedy ostatniego dnia obozu miały być „zajęcia” z pakowania. Wszyscy byli przekonani, że będzie to teoria, jak się pakować, itd. A skończyło się na słowach „w ramach tych zajęć spakujecie się. Czas – 30 minut”…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *