Skip to main content

Narodziny harcerstwa – konspekt zbiórki historycznej

Często jest tak, że harcerze, w szczególności najmłodsi, nie przepadają za zbiórkami historycznymi. Przedkładając dobrą zabawę nad naukę wolą pląsy i gry terenowe od nazwisk i dat. Warto jednak (delikatna forma słowa KONIECZNOŚĆ 🙂 ) żeby każdy, kto nosi harcerki krzyż znał sylwetki i dokonania przynajmniej Roberta Baden – Powella i Andrzeja Małkowskiego.

Poniżej zamieszczam więc konspekt zbiórki o narodzinach harcerstwa z zamieszczoną prezentacja multimedialną, która mam nadzieję ubarwi nieco zbiórkę 🙂

1. O.R.Z

Reklama

2. Piosenka

3. „kto wie co” czyli kilka pytań do harcerzy. np. co wiece o historii harcerstwa, gdzie się ono narodziło, kto był inicjatorem powstania ZHP itp.

4. Prezentacja
Pobierz prezentację – Początki harcerstwa

5. Piosenka

6. Krzyżówka – sprawdź, co Twoi harcerze zapamiętali
Krzyżówka – początki harcerstwa

7. List do Baden – Powella.
Zaproponuj swoim harcerzom, żeby wspólnie (lub też indywidualnie) napisali list do generała, w którym będą mogli zawrzeć wszystkie swoje spostrzeżenia odnośnie harcerstwa. Tobie jako drużynowemu być może pozwoli to zorientować się w podejściu Twoich ludzi do ZHP, idei skautingu i Waszej drużyny. Może uzyskasz jakieś wskazówki odnośnie dalszego działania, albo też przekonasz się, co dzieciom przeszkadza, czy też odwrotnie, co je najbardziej fascynuje.

8. Piosenka

9. O.Z.Z

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *