Skip to main content

Szyfr czekoladka

Czekoladka, to jeden z najsympatyczniejszych szyfrów używanych przez harcerzy. Ta metoda utajniania wiadomości jest też stosunkowo prosta do wyjaśnienia i łatwa do zapamiętania.

Czekoladka w całości opiera się na zastępowaniu liter symbolem graficznym. Jej nazwa także nie jest przypadkowa. Wyobraź sobie tabliczkę czekolady nieco już nadgryzioną – na zbiórkę nie zaszkodzi zabrać materiału pokazowego, będzie łatwo i słodko. Wspomniana tabliczkę należy pozbawić kilku dolnych pasków, tak, żeby został kwadrat składający się z dziewięciu kostek → 3×3.

Reklama

Klucz szyfru czekoladka

W poszczególne kostki „czekolady 3×3” wpisujemy kolejno po dwie litery alfabetu (pomijając polskie znaki), tak więc w pierwszej kratce będziemy mieli AB, w następnej CD, a w ostatniej RS.

Aby tablica znaków była pełna, obok czekoladki musimy narysować jeszcze duży znak X. W poszczególne jego ćwiartki wpisujemy brakujące litery alfabetu: T, U, W, Y (Uwaga, w różnych środowiskach można się spotkać z różnorodnym układem liter wewnątrz X). Dla łatwego zapamiętania najlepszy będzie zapis zgodny  z kolejnością alfabetu i ruchem wskazówek zegara: Zaczynamy więc od T na godzinie 12, potem kolejno U na 3, W na 6 i Y na 9.

Dla Z w tym układzie nie ma już miejsca, więc jest ono wpisywane w koło.

Szyfrowanie czekoladką

Szyfrując wiadomość najłatwiej posługiwać się narysowana tabliczką, którą szkicujemy bez zewnętrznych krawędzi. Aby zapisać konkretną literę szkicujemy układ kratki w której się znajduje, a następnie zaznaczamy kropką jej pozycję w danej kratce.

Przykładowo

Litery z X zapisujemy przy pomocy ćwiartki, przykładowo

Natomiast Z symbolizuje koło.

Przykłady zaszyfrowanych słów

harcerskie –

gawęda – 

namiot – 

kuźnica – 

obóz – 

2 myśli na temat “Szyfr czekoladka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *