Skip to main content

Zdobywamy barwy drużyny

Barwy, które nosi Wasza drużyna, to nieodłączny element Waszej harcerskiej tożsamości. Otrzymanie prawa do posługiwania się nimi, dla nowo przyjętych harcerzy, nie powinno więc być sprowadzone jedynie do wizyty w sklepie i kupienia chusty we właściwym kolorze. O wiele lepiej, jeśli nowi członkowie drużyny będą musieli zdobyć barwy.

Ciekawym pomysłem na inicjację w drużynie będzie bieg, w ramach którego nowicjusze będą musieli spróbować swoich sił w harcerskich technikach.
Wiadomo, że nowy harcerz nie rozszyfruje wiadomości, nie ułoży właściwie stosu ogniskowego i nie rozbije namiotu w 30 sekund, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby spróbował swoich sił. W takiej sytuacji należy jednak nieco inaczej przygotować poszczególne punkty.

Jeśli każemy nowemu rozszyfrować wiadomość przygotujmy dla niego także wskazówki, albo klucz do danego szyfru, który otrzyma np. po zrobieniu 10 przysiadów. Innym rozwiązaniem może być przeprowadzenie biegu, w którym uczestniczy cały zastęp nowego harcerza. Wówczas nowicjusz będzie miał szansę korzystać z wiedzy i doświadczenia kolegów z zastępu.

Reklama

Alternatywną wersją biegu mogą być zadania ze sporą dawką humoru. Bieg z humorem może mieć w sobie takie zadania jak pokonywanie trasy z jajkiem w dłoni, polecenie zaśpiewania piosenki od tyłu, czy też recytowania wiersza w masce gazowej. Pamiętajcie jednak o umiarze, jako drużynowy znasz świetnie swoich harcerzy, w wypadku nowych członków drużyny masz jednak nikłe pojęcie o ich poczuciu humoru. Warto więc pamiętać, że nie o to chodzi w tym biegu i w harcerstwie w ogóle, aby kogoś ośmieszać, a tym samym zrazić do uczestnictwa w zbiórkach.

Dla harcerzy z drużyny organizacja biegu może być doskonałą okazją do wczucia się w rolę kadry. Jako punktowi są odpowiedzialni za przebieg zadania, mogą się wykazać własnymi umiejętnościami. W takiej sytuacji drużynowy może doskonale sprawdzić, jak jego podopieczni radzą sobie z odpowiedzialnością i organizacją.

Bieg jest jednym z pomysłów. Prawo do noszenia barw możecie nadać także w ramach uroczystego ogniska, czy w trakcie zbiórki. Ważne jednak, żeby nowo przyjmowany harcerz czół, że jest to ważna chwila i że właśnie staje się jednym z nas.

Jeśli macie swoje własne zwyczaje związane z nadaniem barw drużyny, opiszcie je w komentarzu, może kogoś zainspirujecie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *