Skip to main content
Leśny słupek oddziałowy

Zgubiłeś się w lesie? Poszukaj słupka

Zdarzyło Wam się kiedyś zgubić w lesie? Jeśli nie, nic straconego, na górskich szlakach w końcu zabłądzi każdy. W takiej sytuacji dobrze mieć mapę i móc wrócić do ostatniego, pewnego punktu. Co jednak w sytuacji, kiedy nie mamy mapy, lub nie jesteśmy w stanie ustalić za jej pomocą swojego położenia, a jedyne, co widzimy to niekończące się szeregi drzew?

Po pierwsze spokojnie! W końcu jesteś harcerzem!

W takiej sytuacji bardzo pomocna może być wewnętrzna organizacja lasu. Każdy polski las jest podzielony na tzw. oddziały, co ułatwia pracę leśnikom i pomaga tym, którzy się zgubią. Jeśli więc dookoła widzisz tylko drzewa, wybierze jeden kierunek i po prostu idź przed siebie. Prędzej czy później MUSISZ trafić na pas ziemi bez drzew (poszukiwania mogą Ci jednak trochę zająć – poszczególne oddziały leśne na nizinach mają od 10 do 35 ha, natomiast w górach oddziały mogą liczyć od 10 do 50 ha). Pas bez drzew, który w końcu znajdziesz to granica między oddziałami. Taki leśny korytarz ma szerokość od 3 do 10 metrów w zależności od kierunku, w jakim biegnie. Te, które zostały poprowadzone z północy na południe są węższe, najczęściej nie przekraczają 5 metrów. Szersze korytarze liczące sobie od 4 do 10 metrów biegną ze wschodu na zachód.

Znalezienie takiego korytarza to pierwszy punkt dla Ciebie.

Reklama

Teraz podążając nim, musisz trafić na skrzyżowanie takich dróg (linii oddziałowych). Na każdym skrzyżowaniu (w jego północno- wschodnim rogu) znajdziesz słupek oddziałowy wraz z naniesionymi na niego oddziałami lasu.

Na każdym słupku wypisano cztery cyfry – numery oddziałów. Słupek jest zawsze ustawiony w taki sposób, że dany numer „patrzy” na swój oddział. Jeśli więc masz na słupku np. numer 20 i ustawisz się tak, żeby nosem dotykać cyfry 20 to oddział 20 będzie tuż za Twoimi plecami.

Jak ta wiedza może Ci pomóc?

Otóż dwojako – Jeśli w internecie zdołasz znaleźć mapy oddziałów danego lasu bez trudu ustalisz, w którą stronę musisz się kierować, aby dojść do najbliższych zabudowań, czy też miejsca, w którym dostałeś się do lasu.

Jeśli jednak Twój telefon się rozładował, słupki pomogą Ci określić strony świata. Kiedy przyjrzysz się słupkowi, zauważysz na nim cztery różne numery. Narożnik słupka pomiędzy najniższymi z numerów wskazuje północ!

Wybierając kierunek i podążając nim prędzej czy później uda Ci się wyjść z lasu (na pewno prędzej niż błąkając się w różne strony pomiędzy drzewami).

Umiejętność określania stron świata za pomocą słupków oddziałowych może się przydać także w tworzeniu gry terenowej dla harcerzy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *