Skip to main content

Kilka słów o Harcerskim Krzyżu

Życie jest jak wędrówka po górach. Mozolna, długa wspinaczka w górę przecinana krótszymi, łagodnymi drogami. Ogromny wysiłek, momenty zwątpienia, chęci porzucenia drogi i poszukania łatwiejszego podejścia. Nieustanny wysiłek, który o wiele lżej znosić w towarzystwie przyjaciół, aniżeli samotnie. Nie brakuje jednak także chwil relaksu i zachwytu na poszczególnych zdobywanych wierzchołkach. Wspinając się w stronę szczytu widzimy jedynie wierzchołek danej góry, kiedy jednak na niego wejdziemy, poza pięknym widokiem, dostrzegamy kolejne góry do zdobycia. Każdy szczyt to nowe doświadczenie, każdy krok to nauka. Ważne, aby nie ustawać w swojej drodze. Wędrówka po górach nie polega na przemierzaniu trasy jak najprędzej. Aby osiągnąć szczyt należy wybrać właściwą drogę i z uporem stawiać kolejne kroki. Całe Twoje życie przypomina górską wędrówkę. Twoje cele, to poszczególne szczyty do zdobycia. Każdy Twój dzień to następny krok. Od Ciebie jedynie zależy jaką wybierzesz drogę. Krzyż harcerski, który tej nocy otrzymasz jest swoistym drogowskazem. Zawsze, kiedy będziesz musiał podjąć trudną decyzje, kiedy stojąc na rozstaju dróg będziesz musiał zdecydować w którą pójdziesz stronę, spójrz na niego. Przypomnij sobie ideały, które symbolizuje. Zwarz na ludzi, którzy niosąc go na piersi zaszli dalej, aniżeli los od nich wymagał. Uświadom sobie, że dzięki niemu nie jesteś na świecie sam. Harcerze to jedna wielka rodzina, na której wsparcie zawsze możesz liczyć. Spoglądając na harcerski krzyż zadaj sobie pytanie, co w Twojej sytuacji powinien zrobić harcerz i podejmij słuszna decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *