Skip to main content

Zwykła ławka

W pewnym mieście wyremontowano rynek. Nowa nawierzchnia, okazała fontanna, kilka drzew. Nowoczesna, użyteczna przestrzeń publiczna. Rynek jakich wiele w całym kraju. Był ładny, jednak nie miał w sobie niczego charakterystycznego, niczego, co by go wyróżniało spośród setek innych.

– Może postawimy pomnik? – zaproponował jeden z radnych podczas zebrania rady miasta.
– Tylko kogo? Poety, pisarza, zasłużonego miastu polityka? – dopytywali inni.
– Takie pomniki są na każdym rynku, to nudne – zaoponował inny.
– To może jakaś forma małego placu zabaw? – padła kolejna propozycja.
– Pięć minut od rynku jest największy w mieście, więc bezsensu – skrytykowano kolejny pomysł.

Padło jeszcze wiele propozycji, innej fontanny, tablicy informacyjnej, drogowskazów z podanymi odległościami do innych miast… Żaden z pomysłów nie zyskał jednak uznania większości. Szukali czegoś niebanalnego.

Reklama

W końcu padła propozycja rozpisania konkursu wśród mieszkańców.
W listach i mailach nadeszło wiele propozycji, zdecydowana większość jednak przypominała te, które radni odrzucili już w trakcie spotkania. Pozostałe również były zbyt banalne, lub wręcz absurdalne.

Spośród propozycji znalazła się jednak taka, która przemówiła do wszystkich.
„Zbudujcie ławkę, taką najzwyklejszą, ale zarazem zupełnie inną od wszystkich pozostałych…” pisał w swojej propozycji starszy mężczyzna. „…Dziś siadając na ławce w parku, czy na przystanku ludzie zupełnie nie dostrzegają osób siedzących obok nich, choć czasem dzielą ich od siebie zaledwie centymetry. Kiedyś ludzie potrafili ze sobą porozmawiać. Dziś natomiast jak się to mówi, nie wypada tak po prostu zacząć rozmowę z nieznajomą osobą. Zbudujmy więc w środku miasta ławkę, obok której stanie tablica z informacją, że usiąść na niej mogą jedynie osoby zainteresowane rozmową z drugim człowiekiem.”

Samotność jest najgorszym, co może spotkać człowieka. Czasem zwykła rozmowa z drugą osobą może przynieść niezwykłe skutki. Nie udawaj wiec, że obok Ciebie nie ma innego człowieka, bo może właśnie to on mógłby się stać kimś ważnym w Twoim życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *