Skip to main content

Gra „maskowanie”

Przeznaczona jest dla harcerzy w każdym wieku. Warunkiem jej rozegrania jest znajdowanie się w niewielkiej odległości od sporego kawałka lasu.

 

Zadaniem uczestników jest zamaskowanie się w wyznaczonym przez prowadzącego obszarze leśnym (w miarę dużym, ale tez bez przesady – musi być na tyle rozległy, aby chowający się mogli znaleźć sobie kryjówki w większych odległościach od siebie na wzajem, a szukający zdołali w wyznaczonym czasie przemierzyć dany obszar). Czas na zamaskowanie się ustala prowadzący grę – w zależności od wieku uczestników i ich zaangażowania od 15 minut do ? – jeśli mamy szalonych wędrowników, którzy będą chcieli się zakopać albo wdrążyć w suchy pień to można dać im i kilka godzin.

Reklama

Przed rozpoczęciem gry trzeba też poinformować uczestników co będą robili, tak żeby dobrali do tego odpowiednie ubrania – moro lepiej się maskuje niż różowe leginsy. Warto także zadbać o rekwizyty np. farbki plakatowe, którymi można się pomalować, czy sznurek lub taśmę klejącą ułatwiające przymocowanie do ciała gałązek, liści itp.

Po obozowej charakteryzacji uczestnicy wyruszają do lasu na poszukiwanie miejsc, w które mogą się wtopić. Po upływie wyznaczonego czasu osoba prowadząca, sama lub przy wsparciu pomocników, rozpoczyna poszukiwania. Przed gra warto też ustalić czas jaki chcemy przeznaczyć na poszukiwania. Wygrywają osoby nieznalezione.

Rzadko kto bierze ze sobą na takie gry zegarek, więc dobrze tez ustalić sygnały rozpoczynające grę np. 1 gwizdek – zaczynamy szukanie, 3 gwizdki – koniec gry, osoby nieznalezione wychodzą z lasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *