Skip to main content

Jak przygotować się do wyjazdu narciarskiego?

Ferie i sezon zimowy sprzyjają wyjazdom na narty i snowboard w góry. Miłośnicy tzw. białego szaleństwa przed wyjazdem w góry i na stok powinni solidnie przygotować się do takiej aktywności. W przeciwnym wypadku nie unikną licznych kontuzji i ich urlop niewątpliwie okaże się nie do końca udany.

img_3533Odpowiednia zaprawa
Niezależnie od tego, czy od lat jeździmy na nartach w każdym sezonie, czy dopiero zamierzamy stawiać swoje pierwsze kroki na tzw. oślej łączce w górach, zawsze po miesiącach bezczynności powinniśmy przygotować się do uprawiania tej dyscypliny sportowej. Konieczna jest zaprawa, która pozwoli na wzmocnienie mięśni nóg i poprawi koordynację ruchową. Jeśli na co dzień jesteśmy aktywni, biegamy, spacerujemy i uczęszczamy na przykład na siłownię, nie musimy przed sezonem narciarskim budować kondycji, aby nie narazić się na poważne kontuzje.

Trening przygotowawczy można odbyć w każdym klubie fitness i na siłowni. Można przygotowywać się samodzielnie, albo z pomocą trenera personalnego. Ważne jest, aby trenować systematycznie, przynajmniej na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem na narty. Najlepiej jest rozpocząć zaprawę na 2 miesiące przed sezonem narciarskim, a absolutnym minimum będzie jeden miesiąc.

Trening przygotowujący na wyjazdy na narty powinien obejmować:

  • ćwiczenia rozciągające,
  • ćwiczenia na równowagę,
  • ćwiczenia wzmacniające poszczególne partie mięśni.

Trenerzy zalecają włączenie do treningu takich ćwiczeń jak brzuszki, przysiady, wykroki, wymachy ramion i nóg, nożyce, stanie na jednej nodze itp. Ponadto dana osoba powinna przypomnieć sobie techniki jazdy na nartach lub desce snowboardowej oraz bezpiecznego upadania na stoku. Ogólną kondycję organizmu można poprawić wykonując ćwiczenia aerobowe – biegając, pływając czy jeżdżąc na rowerze.

Co dają przygotowania?
Dzięki przygotowaniom fizycznym, nasze wyjazdy na narty w góry okażą się czystą przyjemnością i będziemy mogli spędzać długie godziny na stokach. Uchronią przed kontuzjami i nieprzyjemnymi zakwasami, które już po pierwszym dniu w górach mogą nam się dać we znaki. Zanim wyjedziemy na narty trzeba nie tylko zadbać o swoje zdrowie i kondycję, ale również o sprzęt. Warto wybrać się do serwisu z nartami, sprawdzić wiązania, kupić kijki, kaski czy gogle i odpowiednio dobraną odzież sportową, zapewniającą wygodę ruchu oraz bezpieczeństwo i ciepło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *