Skip to main content

Najciekawsze gadżety do plecaka harcerskiego

„Przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda…”! Tak beztrosko może nucić sobie każdy obieżyświat, podróżnik i harcerz, który jest przygotowany na każdą okoliczność. Angusowi MacGyverowi wystarczył popularny i kultowy już dziś scyzoryk szwajcarski Victorinox. Harcerz natomiast wyposażony jest w swoje umiejętności które zdobył, a także w wiedzę niezbędną do radzenia sobie w każdych warunkach. Niezależnie od tego czy ruszasz na pieszą wędrówkę po lasach czy górach – musisz zadbać o odpowiedni ekwipunek w plecaku.

Przede wszystkim musimy określić wcześniej dokąd ruszamy. Wówczas możemy spokojnie odwiedzić survivalowy sklep, w którym zdobędziemy nasz niezbędny ekwipunek. Dobrze wyposażony harcerz to gotowy harcerz! Dużą wygodą jest obecnie sprzedaż wysyłkowa, dzięki której na spokojnie można zapoznać się z asortymentem. Często też produkty są po prostu tańsze.  Skupmy się na początku na zupełnych podstawach. Dobrze jest zadbać przede wszystkim o porządny nóż. Powinien spełniać jak najwięcej funkcji, bo nigdy nie wiadomo w jakich okolicznościach przyjdzie nam z niego korzystać: możemy strugać kije na kiełbasę, ścinać gałęzie na szałas, przecinać żyłki do wędki, patroszyć rybę – zastosowań, jak zapewne wiecie, jest wiele.

Scyzoryk - Victorinox
Scyzoryk – Victorinox

Uniwersalnym, więc jednocześnie najciekawszym scyzorykiem jest nieśmiertelny scyzoryk Victorinox. Warto mieć go zawsze gdzieś pod ręką, tak aby nie szukać go długo w razie potrzeby. Kolejną istotną rzeczą jest menażka i bukłak – który zapewne już macie. Podczas długich pieszych wędrówek zimna i czysta woda jest zbawienna, a nie wiemy czasami jak długo zajmie nam podróż do następnego źródła. Menażka pomoże nam przyrządzić posiłek nad ogniskiem i przechować go na później.

 

Na czym powinniśmy się jeszcze skupić? Lista survivalowych gadżetów może być naprawdę różna. My jednak trzymamy się planu dłuższej wycieczki lub marszu na orientację. Do tego będą niezbędne dwie rzeczy – umiejętność czytania mapy i wysokie skille w posługiwaniu się kompasem. Obecnie można zaopatrzyć się w naprawdę małe, ale za to bardzo precyzyjne kompasy.  Zdecydowana większość z nich waży zaledwie kilkanaście gram i można je swobodnie przyczepić do szlufki w spodniach lub zamka od plecaka. Są również bardzo solidnie wykonane. Kolejnym gadżetem jest krzesiwo, bez którego nie rozpalisz zbawiennego ognia. To właśnie on zapewni Ci ciepło, pożywienie i odpędzi dzikie zwierzęta. Najlepiej wybrać krzesiwo, które jest całkowicie wodoszczelne i posiada gwizdek SOS. Warto również zwrócić uwagę na to czy blaszka do krzesania wykonana została z wysokowęglowej stali. Ostatnim gadżetem który polecamy jest bransoleta paracardowa. Co prawda nosi się ją na nadgarstku, ale jej zastosowanie jest bezcenne, tymbardziej że możesz ją mieć zawsze na sobie. Lina z paracordu na bransolecie rozciąga się do długości blisko 4 metrów i może pomóc Ci w wielu sytuacjach.

Kompas - Gerber Bear Grylls
Kompas – Gerber Bear Grylls
Bransoleta - Gerber Bear Grylls
Bransoleta – Gerber Bear Grylls

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mamy nadzieję, że mogliśmy być choć trochę pomocni, a wszystkie Wasze wędrówki i podróże będą dostarczały niezapomnianych, pozytywnych wrażeń. Wszystko o czym należy pamiętać to przede wszystkim łeb na karku, wiara w swoje umiejetności, wiedza i odpowiedni ekwipunek. Pozostaje jedynie włożyć plecak i ruszyć w swoją stronę! En avant!

Zespół toys4boys.pl