Skip to main content

Jaki kolor chusty harcerskiej wybrać?

Jednym z ważniejszych elementów różnicujących drużyny są ich barwy, odnoszące się do kolorystyki chust i wywijek. Barwy wybiera kadra nowo zakładanej jednostki, a ich decyzja może być podyktowana najróżniejszymi przesłankami. 

Czym więc kierować się wybierając kolor chusty? Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, jakie barwy noszą inne drużyny w naszym hufcu. Pamiętajmy, że barwy mają pomóc nas wyróżnić, pomóc zauważyć na apelach, stanowić o charakterze drużyny. 

  • Nazwa – kolor chust może nawiązywać do nazwy drużyny. Członkowie drużyny “Zawiszy Czarnego” będą świetnie wyglądali w czarnych chustach, “Watra” natomiast może spokojnie łączyć pomarańcz z czerwienią. Powiązanie nazwy z barwami może działać też w inną stronę. Numer i kolor mogą stać się bowiem nazwą jak chociażby “Błękitna 13” imienia Dywizjony 303. Zabawy symbolami są doskonałym treningiem kreatywności, warto zwrócić jednak uwagę na ich czytelność, bowiem powiązania jasne tylko dla wtajemniczonych sprawią, że z czasem i zmiana pokoleń harcerskich znaczenie nazwy, czy wybór barw mogą się zacierać (jeśli więc wybierzemy zieleń, ponieważ nasz pierwszy obóz odbył się w dzikiej puszczy i każdy doznał przesytu zieleni, to musimy albo bardzo zadbać o kronikarski przekaz w drużynie, albo liczyć się z tym, że po kilku latach chusta będzie miała kolor pozbawiony kontekstu). 
  • Gust – Jeśli nazwa drużyny w żaden sposób nie podpowiada nam koloru chusty, jaki pasowałby do naszej jednostki, możemy zadecydować po prostu kierując się upodobaniami kadry lub całej ekipy (w zależności od tego, na jakim etapie tworzenia nowej jednostki się znajdujemy). 

Pamiętajmy też, że wybór barw nie ogranicza się tylko do jednego elementu. 

Reklama

Kolor chusty to podstawowa sprawa, ale i tu mamy niemałe pole do działania, chusty mogą być bowiem:

  • Jednokolorowe – i tu sprawa jest dosyć prosta, jedna decyzja i załatwione. 
  • Dwukolorowe – utworzone ze zszytych ze sobą dwóch kawałków materiału o różnych barwach. Możemy postawić w tym wypadku na połączenie zarówno dwóch żywych kolorów, jak np. granat i żółć, jak również dwóch delikatnych odcieni (biel z błękitem, jasna zieleń z delikatnym pomarańczem itp.). Wszystko zależy od gustu lub powiązań z nazwą. 
    • Ozdobione lamówką – lamówka, czyli cienki pasek materiału naszyty na brzegu chusty to świetny wyróżnik i naprawdę ładny dodatek. Dobrze skomponowany kolorystycznie zestaw wygląda naprawdę świetnie ( Oczywiście tu znów wszystko zależy od dwóch pierwszych punktów, czyli gustu i nawiązań do nazwy, niemniej podpowiadamy kilka ciekawych połączeń – Czarna chusta – żółta lamówka, niebieska chusta- czarna lamówka, czerwona chusta – białą lamówka). Oczywiście nie jest też powiedziane, że w wypadku chusty czy lamówki musimy ograniczać się do jednego koloru. Dwukolorowa chusta również może być obszyta lamówką, a sama lamówka także może posiadać kilka barw. Im więcej kombinacji, tym większe prawdopodobieństwo, że będziemy unikatowi w szeregach nie tylko hufca, czy chorągwi, ale i całego ZHP. Tu jednak jeszcze mała przestroga – nadmiar też nie jest dobry. 
  • Frędzle – są zdecydowanie rzadziej spotykane od lamówki, jednakże również używane w barwach drużyn czy gromad zuchowych (chyba częściej w tym drugim przypadku). Doszyte do chusty frędzle, podobnie jak lamówka są wyróżnikiem i zazwyczaj kontrastują z kolorystyką samej chusty. 
  • Naszywki na chuście – to sprawa o wiele trudniejsza do wykonania, bowiem cała drużyna musi się prezentować identycznie, a zamówienie np. haftu zdecydowanie zwiększa koszty zakupu chust. Bez wątpienia jednak ładnie wykonana lupa na skraju chusty “Tropicieli” czy też błyskawica w drużynie “Gromu” będzie świetnym wyróżnikiem. 

Podobnie jak w wypadku chust, kadra drużyny decyduje o kolorze noszonych przez harcerzy wywijek. W tym wypadku pole działania też jest bardzo szerokie. Wywijki mogą bowiem mieć dokładnie ten sam kolor, co chusta (i tak dzieje się zazwyczaj) albo też być w zupełnie innym kolorze. Ciekawym rozwiązaniem jest także wybór dwukolorowych wywijek (np. w sytuacji, kiedy chusta drużyny także składa się z dwóch różnych kolorów). 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *