Skip to main content

Kuźnica – co i jak?

Kuźnica, to jedna z moich ulubionych form prowadzenia zajęć na ważny temat.
Jej zasady są bardzo proste – prowadzący czyta tezę, a uczestnicy powinni wyrazić SWOJĄ OPINIĘ. Co ważne, każdy, kto zabiera głos może odnieść się jedynie do postawionej tezy – NIE WOLNO KOMENTOWAĆ tego, co powiedział poprzednik.

Skąd nazwa?

Z dodatkowego, symbolicznego gadżetu. Prowadzący powinien być bowiem wyposażony w młoteczek i kowadełko (albo ich substytuty, którymi w warunkach obozowych mogą być np. łyżka i metalowy kubek) i po każdej wypowiedzianej frazie wydobywać z nich metaliczny dźwięk (symboliczne stwierdzenie, że słowo padło, zostało wypowiedziane, koniec).

Przykładowa kuźnica

Temat przewodni
na kuźnicę z okazji Dnia Myśli Braterskiej: PRZYJAŹŃ

Reklama

Tezy,
które kolejno wygłasza prowadzący i do których odnoszą się inni uczestnicy (do każdego tematu warto dołożyć kilka kontrowersyjnych):

  • Podstawą przyjaźni jest zaufanie
  • Aby poznać drugiego człowieka, trzeba dzielić z nim nie tylko zabawę, ale i problemy
  • W przyjaźni jest miejsce także na różnicę zdań
  • Nie ma różnicy pomiędzy byciem znajomym, a byciem przyjacielem
  • Prawdziwa przyjaźń przetrwa wszystko, nawet rozłąkę
  • Przyjaciela można poznać w każdym wieku
  • Wszyscy znajomi na fb to moi przyjaciele
  • Przyjaźń powinna być fundamentem miłości
  • Możesz się przyjaźnić nawet z kimś, kto wyznaje inne wartości, niż Ty
  • Powiedz mi, kim są Twoi przyjaciele, a powiem ci, kim jesteś

Dlaczego kuźnica jest tak ważna?

Po pierwsze uczy harcerzy zabierania głosu na forum. Bardzo często młodzi ludzie boją się publicznych wystąpień. Często kadra stosuje podobny schemat podczas wieczornych ognisk obozowych, każąc każdemu z osobna podsumować miniony dzień. Wówczas jest jednak o wiele łatwiej, gdyż wystarczy powiedzieć: „było fajnie, bo lubię górskie wędrówki więc dziś mi się podobało na szlaku”. W ramach kuźnicy trzeba natomiast odnieść się do poważniejszych kwestii. Umiejętność swobodnej rozmowy, wyrażania swoich poglądów i argumentacji niejednokrotnie przydają się harcerzom w dorosłym życiu. Podczas egzaminów, rozmowy kwalifikacyjnej czy spotkań różnego typu. Świadomy drużynowy powinien więc uczyć druhny i druhów pokonywać stres związany z wypowiedziami przed szeroką publicznością.

Poza tym kuźnica nie pozwala na komentowanie wypowiedzi innych uczestników. Ludzie nierzadko nie chcą zbierać głosu publicznie ze względu na obawę krytyki. W tej formie każdy może powiedzieć co myśli i nikt nie będzie się z nim spierał.

Warto także pamiętać, że w czasach internetu i globalnej wioski każdy może zabrać głos w dowolnej sprawie, nierzadko pozostając anonimowym. Wielu młodym ludziom taka forma bardzo odpowiada. W drużynie czy na hufcowej imprezie nie ma natomiast miejsca n anonimowość. Wypowiadając swoje zdanie harcerze dzielą się z innymi swoimi prywatnymi opiniami. Warto pokazać młodym ludziom, że należy mieć nie tylko swoje zdanie, ale także popierać je własną osobą – imieniem, nazwiskiem, twarzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *