Skip to main content

Pudełko skarbów – Pomysł na Przyrzeczenie

Zanim Twój harcerz złoży harcerskie Przyrzeczenie powinny zostać mu odczytane poszczególne punkty prawa. Poniżej znajduje się pomysł na zakamuflowaną treść 10 praw.  Ich wydźwięk pozostaje ten sam, jednak forma pasuje bardziej do fabuły Przyrzeczenia. Świetnym uzupełnieniem będzie gawęda nawiązującą do skarbu.

 

Pewien człowiek przez całe życie gromadził skarby. Każdy z nich pieczołowicie przechowywał w małym pudełeczku, z którym nigdy się nie rozstawał. Kiedy jego życie dobiegło kresu, podarował pudełko swojemu jedynemu wnukowi. Chłopiec od dawna był ciekaw co zawiera w sobie pudełko. Wielokrotnie widział je wcześniej u dziadka. Wielokrotnie pytał także, o jego zawartość. Dziadek odpowiadał jednak niezmiennie, że w tym małym pudełku mieszczą się wszystkie najistotniejsze w życiu rzeczy.

Reklama

Kiedy malec otworzył pudełko znalazł w nim niezwykłe rzeczy.

1. Na samej górze leżał niezwykle cenny klejnot – SUMIENNOŚĆ.  Cecha, dzięki której można przejść przez życie z poczuciem dobrze wykonanego zadania.

2. Na drugim miejscu znalazło się SŁOWO, z dopiskiem „Pamiętaj! Raz danego nie można cofnąć”.

3. Poniżej leżała CHĘĆ POMOCY INNYM. Cecha ludzi, którzy odnaleźli w życiu coś o wiele ważniejszego i piękniejszego niż ich własne „ego”.

4. Następnie chłopiec wyciągną zdjęcia splecionych w uścisku dłoni. Symbol BRATERSTWA, wartości tych, którzy żyją wśród ludzi, a nie obok nich.

5. Kolejną rzeczą była maleńka figurka RYCERZA. Symbol męstwa wytrwałości i oddania ideałom.

6.Znalazł jeszcze zasuszony KWIAT. Piękne, delikatne płatki, wymagające ogromnej ostrożności od tego, kto dzierży je w dłoni. Symbol dbałości, jaką człowiek winien otaczać przyrodę.

7. Poniżej splecione zostały KARNOŚĆ i POSŁUSZEŃSTWO, cechy tych, których serca nie znają pychy.

8. Nieopodal leżał promyk słońca, przypominający mu o POGODZIE DUCHA, która winna towarzyszyć człowiekowi bez względu na okoliczności. Ten bowiem, kto dostrzega jasność, dostrzega także i rozwiązania, tam, gdzie pesymiści widzą jedynie kres.

9.Pod promieniem leżał pieniążek. Chłopiec wiedział jednak, że nie jest on przeznaczony dla niego. Był to symbol OFIARY, dzielenia się z tymi, którzy posiadają o wiele mnie. Pamiętaj, że każde wyrządzone dobro wróci do Ciebie ze zdwojoną siłą.

10. Całe dno wypełnione było natomiast WOLNOŚCIĄ. Wolnością od tego, co ludzi najczęściej zniewala – używek, zakłamania, zatrutych myśli. Wolność stanowiła koniec, ale zarazem i początek.

Chłopiec zrozumiał, że pudełko zawiera jedynie symbole tego, co w życiu najistotniejsze. Zrozumiał, że prawdziwym pudełkiem, w którym dziadek je nosił było jego serce.

Zmartwił się, gdyż wiedział, że osiągnięcie tych skarbów będzie wymagało ogromnego trudu, wkładanego w każdy dzień życia.

Kiedy chciał wszystko z powrotem schować w pudełku, zorientował się, że jest tam coś jeszcze. Mały metalowy krzyż, we wnętrzu którego jaśniała lilijka. Krzyż harcerski, który ma być Twoim drogowskazem na życiowej drodze. Swoistym kompasem, któremu musisz zaufać podążając w kierunku ukrytych w pudełku skarbów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *