Skip to main content

Przyrzeczenie harcerskie – kilka wskazówek

Pamiętaj, że jest to nie zapomniany moment w życiu każdego harcerza, zadbaj więc o to, aby był niepowtarzalny. Najlepiej by było, gdyby każdy z Twoich harcerzy przystępował do przyrzeczenia indywidualnie. Przydatna może być także jego fabuła. Samo odczytanie punktów może z czasem doprowadzić do tego, że wszystkie odbywające się w drużynie przyrzeczenia będą wyglądały niemalże identycznie. Dlatego też do punktów warto dodać coś więcej i to właśnie, razem z dobrze dobraną gawędą jest tym, co możemy podciągnąć pod określenie fabuły. Ważny jest także wybór miejsca i czasu. Ot na zwykłej zbiórce NIE BĘDZIE FAJNIE! Przy górskim strumieniu o wschodzie słońca, pod ważnym harcerskim pomnikiem, czy w miejscu szczególnie ważnym dla Twojego harcerza już o wiele lepiej. W dalszej części znajdziesz przykładowe fabuły i rozpisane do nich punkty.

A jak ma wygadać samo Przyrzeczenie? Przede wszystkim niech jest niespodzianka dla osoby, która ma otrzymać krzyż. Wybierz 10 osób, które są już po przyrzeczeniu i rozdaj im karteczki z punktami prawa, albo fragmentami historii, które mają prawo symbolizować (podciągnięcie pod fabułę). Te dziesięć osób najlepiej rozstawić w pewnej odległości od siebie, im większej tym lepiej. Osoba, która ma za chwilkę złożyć przyrzeczenie będzie miała więcej czasu na refleksję nad tym, co przed chwilką usłyszała. Bardzo ważna jest także gawęda. Czasem można wprowadzić dwie, króciutką na samym początku wędrówki, dłuższą tuż przed złożeniem przyrzeczenia. Do tego wyjątkowe miejsce i oczywiście sporo harcerzy – nie tylko Ci, którzy czytają punkty. Czasem zaprasza się także rodziców, w przypadku młodszych harcerzy, lub rodzinnych tradycji harcerskich jest to świetny pomysł.

Pomysły do fabuły, gawędy i samą oprawę Przyrzeczenia znajdziesz w kolejnych wpisach.

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *