Skip to main content

Jak przetrwać w sytuacji krytycznej – survival sprzęt

W dobie wszechobecnego postępu cywilizacyjnego, coraz więcej osób spogląda z tęsknotą w stronę dzikiej, niczym nienaruszonej przyrody, na łonie której można zdystansować się od codziennych obowiązków, problemów. Jednym ze sposobów na oderwanie się od rzeczywistości jest survival, czyli sztuka przetrwania w ekstremalnych warunkach.

To hobby/styl życia dla osób, które lubią przygodę i zmagania ze swoimi słabościami. Na rynku znajdziemy więc wiele produktów skierowanych do miłośników survivalu, zarówno odzież jak i specjalistyczny sprzęt.

Pojęcie survival pochodzi z czasów wojny w Korei, którą w latach 1950–1953 toczyły komunistyczne siły północnokoreańskie (wspierane wojskami ChRL) z żołnierzami Republiki Korei, wspieranymi przez ONZ. Podczas konfliktu wielu pilotów wojsk ONZ zostało zestrzelonych, co zmusiło przywódców wojskowych do wprowadzenia militarnych szkoleń, które przygotują żołnierzy do działań w ekstremalnych warunkach. Dziś survival to nie tylko domena żołnierzy, ale i cywilów, dla których to ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.Podstawą do przetrwania w sytuacji krytycznej jest odpowiednia odzież. Firmy działające w branży outdoorowej na przykład takie jak Adventure Squad posiadają w swojej ofercie odzież termoaktywną, która za pomocą specjalnych dzianin syntetycznych odprowadza pot i parę wodną, zapewniając komfort i bezpieczeństwo. Wśród odzieży survivalowej można kupić zarówno bieliznę termoaktywną (skarpetki, majtki) jak i koszulki, spodnie, kurtki czy bluzy. Osobną kwestię stanowią buty, które z pewnością należą do najważniejszych części ubioru. Wyprawy survivalowe oznaczają pokonywanie długich dystansów, nierzadko w trudnych warunkach. Buty muszą być więc wygodne, czyli dopasowane do rozmiaru stopy oraz wytrzymałe. Powinny być też rozchodzone, w tym względzie można je porównać z butami ślubnymi – jeśli nie ponosimy ich trochę przed akcją, szybko tego pożałujemy. Najlepiej na survival sprawdzają się buty trekkingowe.

Oprócz odzieży potrzebny jest także specjalistyczny sprzęt. Niezbędny jest dobry nóż, ale amatorom przygód przyda się też filtr wody, menażka, krzesiwo, kompas, krótkofalówka, plecak, śpiwór. W sklepach poświęconych militariom można nawet kupić gotowe racje żywnościowe. Tak wyposażony człowiek powinien poradzić sobie w krytycznej sytuacji podczas wyprawy survivalowej. Nie wolno jednak zapominać, że odpowiednie wyposażenie i odzież to jedno, ale ważny jest też zdrowy rozsądek i doświadczenie. Wytrawnym survivalowcem nie zostaje się z dnia na dzień, to proces który trwa znacznie dłużej.
Źródło:
Sztuka przetrwania – Wikipedia
Survival sprzęt – Adventure Squad

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *