Skip to main content

Symbol Polska Walcząca – co to za znak?

W okresie okupacji w Polsce działało wiele organizacji podziemnych. W walkę z okupantem angażowali się również harcerze, którzy w ramach akcji małego sabotażu malowali symbole Polski Walczącej. Co oznacza ten znak potocznie nazywany kotwicą?

Co oznacza symbol Polska Walcząca?

W skład symbolu wchodzą dwie litery P, która symbolizuje Polskę oraz W, która jest symbolem walki. Łączą się one w kotwicę, będącą symbolem nadziei na odzyskanie niepodległości. Znak ten został wybrany jako jeden z 27 zgłoszonych na konspiracyjny konkurs zorganizowany przez Biuro Informacji i Propagandy KG AK. Jego autorką była prawdopodobnie Anna Smoleńska ps. Hania, instruktorka harcerska.

Akcje małego sabotażu

Symbol Polski Walczącej był wykorzystywany przez harcerzy w ramach akcji tzw. małego sabotażu. To oni przyczynili się do rozpowszechnienia symbolu Polska Walcząca. Organizacja Wawer była główną grupą, która zajmowała się malowaniem znaków w różnych miejscach Warszawy. Akcje te miały podnosić na duchu Polaków i pokazywać okupantom, że Polska jeszcze nie zginęła.

Akcje malowania przeprowadzano w nocy, pojedynczo lub dwójkami. Malowano na murach, pomnikach, tablicach ogłoszeniowych, słupach, tak, by znak był widoczny. Do malowania używano farby smołowej, którą bardzo trudno było usunąć. Malowano również w dzień, co było zakazaną brawurą. Czasem jednak górę brała chęć popisania się przed innymi swoją odwagą, która przez wielu była traktowana raczej jako głupota.

Symbol Polska Walcząca był rozpowszechniany nie tylko poprzez malowanie go na ścianach, ale był również drukowany na ulotkach. Tu swoją ważną rolę spełnił Jan Bytnar, który stworzył szablon i pieczątki ze znakiem kotwicy. Był on również twórcą urządzenia do malowania kotwic na dużej wysokości, zwanego „wiecznym piórem”. W jego skład wchodził długi na ok. 2m, składany kij, na którego końcu był piszący knot i kubełek z farbą. Maczając knot w farbie można było pisać, a dzięki kijowi znaki mogły pojawiać się na dużej wysokości.

Symbol Polski Walczącej nadal żywy

Od zakończenia wojny upłynęło już ponad 70 lat, a symbol Polski Walczącej od 2014 roku podlega szczególnej ochronie. To wtedy została uchwalona przez Sejm ustawa o ochronie Znaku Polski Walczącej. Zgodnie z jej zapisami ma on być traktowany z należytym szacunkiem, a każdy, kto go znieważy podlega karze.
Nadal idąc ulicą możemy napotkać symbol Polska Walcząca. Ubrania m.in. bluzy, koszulki, czapki noszone przez polskich patriotów nie pozwalają zapomnieć o bohaterstwie tych, którzy z narażeniem życia walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

Tekst przygotowany przez www.surgepolonia.pl Źródło zdjęć: wikipedia.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *