Skip to main content

Dlaczego warto być harcerzem?

Harcerstwo to ruch społeczny, który istnieje na świecie od ponad stu lat. Współczesne harcerstwo to nowoczesna organizacja opierająca się na wolontariacie. To jednocześnie prawdziwa szkoła życia i wspaniała przygoda. Uczestnictwo w zbiórkach, obozach, biwakach pozwala zdobyć cenne umiejętności, które są ważne w naszym życiu. Harcerstwo uczy samodzielności, zaradności, odpowiedzialności, chęci niesienia pomocy innym, punktualności, działania w grupie, dobrej organizacji pracy.

Wystarczy jeden obóz harcerski, by młody człowiek nauczył się rozpalać ognisko, przygotować samodzielnie posiłek, spakować plecak na wędrówkę, korzystać z mapy. Harcerstwo to mnóstwo przygód: spanie w namiocie, przeprawy przez rzekę, obozy zagraniczne na rowerach. Obozy harcerskie zazwyczaj znajdują się w środku lasu. Dzięki temu młodzi ludzie poznają przyrodę i uczą się, jak z nią obcować.
Harcerstwo rozwija umiejętności interpersonalne, zmysł organizacyjny, umiejętności logiczne. Pomaga w radzeniu sobie z różnymi lękami, pomaga walczyć z nieśmiałością. Harcerstwo kształtuje w młodym człowieku wiele wartości takich, jak patriotyzm, szacunek dla ojczyzny, szacunek dla innych ludzi. Uczestnictwo w harcerstwie kształtuje charakter i wychowuje. Młody człowiek uczy się być dobrym człowiekiem.

Udział w harcerstwie to także okazja do poznania wielu wartościowych ludzi, do znalezienia prawdziwych przyjaciół na całe życie. Harcerstwo to dyscyplina. Trzeba być punktualnym i dobrze wykonywać powierzone zadania.

Harcerstwo to wolontariat. Decyzja o wstąpieniu w szeregi harcerstwa musi być podjęta przez osobę, która chce zasilić te szeregi. Do bycia harcerzem nikt nikogo nie zmusza. Młodzi ludzie zazwyczaj mają mnóstwo energii, radości, dużą motywację do działania, potrzebę poznawania nowych osób i chęć pomocy innym. Harcerstwo to organizacja, w której doskonale mogą się spełniać.

Udział w harcerstwie zapewni masę wspaniałych wrażeń i wspomnień. Doskonale przygotuje do wejścia w dorosłość. Do harcerstwa można wstąpić w dowolnym wieku. Do dziesiątego roku życia pozostaje się zuchem, potem dziecko przechodzi do drużyny harcerskiej.

Książki harcerskie
Na temat harcerstwa więcej można dowiedzieć się z książek harcerskich. Dostępne są one w księgarniach internetowych, np. w księgarni tania książka. Oprócz książek o tematyce harcerstwa znajdziemy tam duży wybór innych książek o różnej tematyce, literaturę piękną, a także podręczniki szkolne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *