Skip to main content

O historii inaczej

Na pomniku wyryto że 16 miał wiosen
Że był śmiały odważny radosny
Kiedy padał płakała cała puszcza jodłowa
Nie doczekał czekanej tak wiosny
I choć on nie doczekał to nie zginął tak sobie …

Zastanawiałeś się kiedyś jak brzmiała by odpowiedź na pytanie, które można by zadać na podstawie ostatniej linijki? Młodzi powstańcy z Warszawy, członkowie Szarych Szeregów, Orlęta Lwowskie… młodzi ludzie, którzy w harcerskich mundurach składają ojczyźnie najwyższą ofiarę, ofiarę własnego życia. Dlaczego? Po co? Czy ich ofiara ma jakiś wpływ na Twoje życie? Na moje? Druha obok?

Zbiórki z historii często sprowadzają się do informacji na temat generała Roberta Baden Powella i Andrzeja Małkowskiego. Kiedy powstał skauting, kiedy harcerstwo, gdzie, w jakich okolicznościach.

Reklama

Informacje, daty, fakty…

Dla dzieciaków historia w szkole często jest nudna, bo nauczyciele wymagają zapamiętywania i tyle. Spróbuj zrobić zbiórkę o historii, o bohaterach w szarych mundurach, która nie będzie sprowadzała się do wykładu. Zrób to inaczej, użyj emocji, wykorzystaj np. utwory zespołu Sabaton. Rockowy, uwielbiany przez młodzież zespół, który o naszej historii opowiada w niezwykły, emocjonalny sposób.

 

Propozycja zbiórki / konspekt

 1. Obrzędowe rozpoczęcie zbiórki
 2. Piosenka Ballada Rajdowa
 3. Drużynowy odczytuje cytat z wybranej przez siebie książki (np. „Kamienie na Szaniec” czy też „Wieża spadochronowa”).
 4. Piosenka Sszare szeregi lub Ptaki ptakom
 5. Słuchamy piosenki Uprising + teledysk w wykonaniu zespołu Sabaton (utwór o Powstaniu Warszawskim), następnie 40 : 1 (o bitwie pod Wizną) i Pnzerkampf (bitwa na Łuku Kurskim) [ nie tłumacz, nie mów kiedy, kto i dlaczego, podpalaj ich ciekawość i ucz samodzielności, niech wrócą do domu i szukają, wyniosą z tego o wiele więcej]
 6. Ballada Rajdowa po raz kolejny i dyskusja (opcjonalnie w formie kuźnicy) zawarta w początku tego wpisu:
  Na pomniku wyryto że 16 miał wiosen
  Że był śmiały odważny radosny
  Kiedy padał płakała cała puszcza jodłowa
  Nie doczekał czekanej tak wiosny
  I choć on nie doczekał to nie zginął tak sobie …Zastanawiałeś się kiedyś jak brzmiała by odpowiedź na pytanie, które można by zadać na podstawie ostatniej linijki? Młodzi powstańcy w Warszawy, członkowie Szarych Szeregów, Orlęta Lwowskie… młodzi ludzie, którzy w harcerskich mundurach składają ojczyźnie najwyższą ofiarę, ofiarę własnego życia. Dlaczego? Po co? Cz ich ofiara ma jakiś wpływ na Twoje życie? Na moje? Druha obok? …
  … po co uczymy się historii? Czego możemy się nauczyć od tych, którzy odeszli? Czy ja mam jakiś wpływ na to, co dla przyszłych pokoleń będzie historią?
 7. Zadanie w zastępach: napiszcie list do członka szarych szeregów. [ Nie podpowiadaj tematu, niech to będzie ich list]
 8. Obrzędowe Zakończenie Zbiórki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *