Skip to main content

Bieg ulicami miasta

Historia jest ważnym elementem harcerskiego wychowania. Życiorys takich osób, jak Tadeusz Kościuszko, Jan II Sobieski czy Jan Karski mogą stać się punktem wyjścia do niejednej gawędy, czy harcerskiej zbiórki. Warto jednak, aby harcerze znali też lokalnych, zasłużonych ludzi, o których pewnie nie usłyszą na lekcji historii.

Pomysłem, do poznania lub przypomnienia zasług lokalnych i ogólnonarodowych osobistości może być gra terenowa oparta na pokonaniu trasy wyznaczonej wzdłuż ulic w mieście, które noszą imię niebanalnej osobistości.

 

Reklama

Przebieg gry

Drużynowy na planie miasta zaznacza punkty, w których harcerze muszą się pojawić (mapa nie może zawierać nazw ulic, mogą natomiast być podpisane charakterystyczne budynki jak np. kościół, szkoła, teatr). Każdy zastęp otrzymuje kilka innych miejsc.

Zadaniem zastępu jest dotarcie na wyznaczone miejsce, spisanie nazwy ulicy na której się znajdują, a następnie, po powrocie do harcówki przygotowanie krótkich biogramów osób, których imię noszą poszczególne ulice (w czasach powszechnego dostępu do internetu to zadanie wcale nie będzie takie trudne, ważne jednak, żeby młodzi ludzie z ogromnej ilości informacji wybrali te najistotniejsze).

Następnie każdy zastęp prezentuje reszcie drużyny postaci, które kryją się pod nazwami odszukanych przez nich ulic.

 

Nie tylko w drużynie

Podobny bieg można również przygotować dla kilku drużyn lub nawet hufca. Zamiast mapy z punktami, patrole mogą wówczas otrzymać wskazówki dotyczące konkretnych osób i zadanie dotarcia na właściwą ulicę, kiedy rozszyfrują, kogo dany biogram dotyczy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *